1. Kŕč a natiahnutý sval

23 January, 2014 – 10:38

Milí športovci,

po projekte Okienko do pravidiel je tu nový megaprojekt dotovaný miliónmi z eurofondov (ktoré sa však niekde po ceste záhadné stratili) – Zdravotnícke okienko. Je určený najmä pre začiatočníkov a tých z nás, čo ešte nemajú za sebou veľa turnajov, ale niektoré rady snáď pomôžu aj skúseným harcovníkom. Vítaná je aj diskusia, vaše otázky a postrehy, akokoľvek kontroverzné a negujuce moje názory.

Každý z nás už pri ľubovoľnom športe, nielen pri frisbee, zažil nejaké to zranenie. Porozprávame sa o tých najbežnejších, skúsim vysvetliť, čo ich spôsobuje, ako ich liečiť alebo aspoň urýchľovať hojenie a ako im tiež v budúcnosti predchádzať. V prvej časti si rozoberieme dve asi najbežnejšie – svalový kŕč a natiahnutý sval.

Ako ich spoznáme a čo sa v našom tele deje?

Svalový kŕč (alebo aj bolestivá kontrakcia svalu) je také samovoľné stiahnutie a dočasné zhrubnutie svalu, najčastejšie sa objavuje na lýtkach, stehnách, chodidlách. Býva dosť bolestivé, napriek bolesti je však veľmi užitočné snažiť sa, ideálne s niečou pomocou, sval opäť veľmi opatrne a jemne natiahnuť. Napríklad pri kŕči v lýtkovom svale ostaňte ležať na zemi so zdvihnutou nohou a niekto vám opatrne tlačí chodidlo smerom k píšťale a tým naťahuje aj svaly na lýtku. Väčšina bolesti pri kŕči prejde v priebehu pár minút, postihnutý sval však ostáva tvrdší a citlivý na pevný dotyk a to i pár dní. Ak výrazná bolesť trvá dlhšie, nejedná sa zrejme o kŕč a určite vyhľadajte lekára.
Natiahnutý sval je väčšinou menej bolestivý, nedonúti vás okamžite prestať s pohybom, no cítite, že pri pohybe niektorého svalu (opäť najčastejšie svaly lýtka a stehna, aj zo zadnej strany, ale i slabiny), že niečo nie je v poriadku, boli to.
Extrémnejším prípadom je natrhnutý či dokonca pretrhnutý sval. Natrhnutý sval sa prejaví veľkou bolesťou, opuchom, podliatinami a máte veľký problém vôbec chodiť. Pri pretrhnutom svale sa okrem symptómov natrhnutého svalu a veľkej bolesti na mieste objavia dve hrče, oddelené uprostred medzerou. Týmto prípadom sa však nebudeme podrobnejšie venovať, sú vzácne a nič iné ako návšteva nemocnice nepomôže.
Pri svalovom kŕči i natiahnutom svale je ideálne s pohybom hneď prestať. V zápase si zahlásiť “injury” a vystriedať. Kŕč sa dá rozhýbať a môžete to ešte skúsiť, je však slušná pravdepodobnosť, že ak začnete znovu behať, kŕč sa objaví opakovane (ako fodbalisti s lobdou, niektorí sa už druhú polovicu predĺženia väčšinou povaľujú po trávniku s bolestivými grimasami). Natiahnutý sval sa tiež dá trochu rozhýbať, no ak nehráte na najdôležitejšom turnaji sezóny a vaši spoluhráči neumierajú na striedačke, veľmi vám to neodporúčam. Natiahnutý sval vás bude limitovať a budete jednoznačne slabší článok, najmä v obrane (a útok sa kedykoľvek môže zmeniť na obranu) a môžete si zranenie ešte zhoršiť.

Čo ich spôsobuje?

Kŕče mávajú viacero príčin, najčastejšie z nich:
– nedostatok minerálov, hlavne horčíka, ale i vápnika, draslíka
– nedostatok vitamínov skupiny B, D, E
– dehydratácia – býva prepojená s predošlými dvoma, pri veľkej záťaži (turnaj) sa veľa potíte a okrem vody vylučujete minerály a stopové prvky; ak málo pijete alebo pijete len obyčajnú vodu, chýbajú vám tieto dôležité prvky alebo nastáva nerovnováha a to spôsobuje kŕče
– ochorenia (kŕčové žily, trombóza, ochorenia nervov) – tu sa však nejedná o občasné kŕče dolných končatín, ale častejšie kŕče na rôznych častiach tela
– iné (natiahnutie svalu v noci v spánku, prechladnutie, nadmerná konzumácia alkoholu, nesprávna veľkosť obuvi (aj kopačiek), príliš veľké teplo či zima, niekde sa spomína aj hormonálna antikoncepcia, ale neviem, či to nie je len radikálny pro-life lobbing, len žartujem 🙂

Natiahnutý sval sa zase objavuje pri vysokej záťaži, na ktorú človek nie je zvyknutý, prípadne ho spôsobí nejaký prudký trhavý pohyb, najmä ak nie ste dostatočne rozcvičení. Pred tréningom je teda veľmi dôležité dobre sa rozcvičiť, zahriať a rozhýbať svaly, najmä v chladnejšom počasí. Preto pred tréningom krúžime okolo ihriska ako ten zúfalec Mesiac okolo matičky Zeme a máme poriadnu rozcvičku.

Ako ich liečiť (urýchľovať regeneráciu)?

Kŕč je jednoduché zranenie, už na druhý deň môžete veselo behať. Možno budete daný sval cítiť, nie je to však nebezpečné. Doplňte vitamíny a minerály, dodržujte pitný režim, využite jemnú masáž postihnutého miesta (pokojne aj sami, nohu položte na fľašu a pomocou vlastnej váhy a okrúhlej fľaše si to masírujte), vhodné sú aj teplé zábaly, prípadne striedanie teplého a studeného (sprcha, sneh, mrazená zelenina). Ak však mávate kŕče často a pijete i príjmate dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, navštívte radšej lekára, môže to byť signál nejakého ťažšieho ochorenia.
Natiahnutý sval sa hojí dlhšie, podľa závažnosti potrebuje aspoň 1-3 týždne na úplné vyliečenie. Ak začnete behať skôr, možno ho zo začiatku budete cítiť len trochu, no môžete si zranenie opäť obnoviť. Namiesto behania skúste radšej ľahšie cvičenia, pri ktorých budete sval jemne naťahovať. Pomôže tiež dobrý pitný režim, jemná masáž, pri ťažšom prípade aj liek proti zápalu (vtedy však radšej vyhľadajte odborníka). Veľmi dobré, ešte viac ako pri kŕči, je pôsobenie tepla a chladu. To zvyšuje prekrvenie postihnutého miesta a lepšiu regeneráciu svalu. Ak vás čaká turnaj a potrebujete sa uzdraviť čo najskôr, obstarajte si v lekárni hrejivú náplasť, ideálne s obsahom kapsaicínu (áno, presne ten, čo spôsobuje štipľavosť papričiek – http://cs.wikipedia.org/wiki/Kapsaicin). Tú si nalepte na postihnuté miesto a keď budete cítiť mierne štípanie a návaly tepla, nejde o andro- či menopauzu, ale o pôsobenie toho šibala kapsaicínu, ktorý vám zlepšuje prekrvenie.

Bolestivosť svalu môže znížiť a svalu pomôcť kineziologický taping. To sú tie farebné pásky, ktoré niektorí z nás so striedavým úspechom používajú na turnajoch – http://www.tejpovanie.sk/tejpovanie/486-528. Je to super vec, keď to niekedy nevyjde, je problém príliš závažný alebo ten, kto vám to aplikuje (napríklad ja 🙂 príliš nešikovný a majúci nedostatočne fyzioterapeutické a anatomické znalosti.

Ak ste sa dočítali až sem, máte môj nehynúci obdiv. Pre dnešok všetko, ďalší okienko nabudúce, ak máte námet na tému, pošlite, ujde sa vám ešte viac nehynúceho obdivu.

Mesi

P.S. Všetky informácie sú z konzultácie s lekárkou, z internetu alebo osobných skúsenosti. Nie som neomylný, budem rád aj za iné názory a pohľady.
P.S.2: Ďakujem Petržovi a Baske za inšpiráciu pre tento megaprojekt, dúfam, že ho budete potrebovať čo najmenej.

Post a Comment